Spis treści:
Okres jesienno-zimowy oraz początek lata sprzyjają infekcjom wirusowym i przykrym objawom ze strony gardła. Chrypka, zmieniony głos, uczucie suchości – zwykle nie są objawami zwiastującymi poważne problemy ze zdrowiem, ale potrafią być przyczyną złego samopoczucia czy skrępowania. Skąd się bierze chrypka i problemy z gardłem oraz jak sobie z nią radzić domowymi, naturalnymi i skutecznymi sposobami? Jak szybko pozbyć się chrypki i wrócić do codziennych przyjemności i obowiązków?
Chrypka to patologiczne zjawisko związane z trwałą lub czasową zmianą brzmienia głosu oraz uczuciem dyskomfortu. Mogą jej towarzyszyć różne objawy ze strony gardła, wśród nich są między innymi:
Zwykle chrypka mija samoistnie w ciągu kilku, kilkunastu dni. Bywa, że nawraca cyklicznie, a w sezonie infekcyjnym często przez większość dni utrudnia życie pacjentom. Łagodne stany, którym towarzyszy chrypa można leczyć samodzielnie – domowymi, naturalnymi sposobami.
Poznanie przyczyn chrypki jest kluczowe z punktu widzenia dobrania podstawowego leczenia oraz włączenia leczenia objawowego. We wszystkich przypadkach niezawodne sposoby na chrypkę to nawilżanie i regeneracja uszkodzonych, przesuszonych śluzówek.
W czasie zwiększonego nasilenia występowania sezonowych infekcji, po leczeniu najbardziej dotkliwych objawów jakimi są zapalenie gardła, katar czy gorączka, pozostałością po chorobie jest chrypka. Potrafi utrzymywać się nawet kilka, kilkanaście dni. Przyczyną chrypy w tym przypadku jest leczenie objawów podstawowych. Spray’e, płukanki, tabletki znieczulające gardło działają bardzo wysuszająco i osłabiająco. Jak szybko pozbyć się chrypki po infekcji gardła?
Pozwól sobie na odpoczynek i regenerację. Już w czasie choroby należy dbać o odpowiednie nawilżenie organizmu. Zaleca się picie co najmniej 2 litrów wody i lekkich naparów ziołowych. Ciepła herbata, mimo, że doraźnie może przynosić ulgę w bólu na dłuższą metę działa obsuszająco. Powstrzymaj się od picia napojów słodzonych, gazowanych i mocnych herbat. Wybierz letnią wodę, napoje nawadniające i lekkie napary ziołowe.
Zarówno latem jak i zimą gardło jest narażone na nadmierne wysychanie. Szczególnie mocno jest ono odczuwalne nocą lub podczas podróży – klimatyzowane powietrze w samolocie może przyczynić się do chrypki i natarczywego chrząkania. Jeśli masz skłonności do spania z otwartymi ustami podczas podróży śpij z podpartą głową. Pomocą mogą być specjalne poduszki dla podróżnych. W domu zrezygnuj z ogrzewania i odstaw łóżko od źródła ciepła. Rozważ zakup nawilżacza powietrza i regularnie wietrz pomieszczenia.
Zaniedbana klimatyzacja w domach, biurach i miejscach publicznego użytku sprzyja infekcjom bakteryjnym, w przebiegu których może wystąpić chrypa. W takim przypadku domowym sposobem na chrypę jest unikanie ryzykownych miejsc, a w domu zadbanie o higienę i czystość systemu klimatyzacyjnego. Jeśli masz skłonność do infekcji gardła zrezygnuj z klimatyzacji w domu i podczas podróży samochodem.
Palenie tytoniu chemicznie i fizycznie przyczynia się do uszkodzenia tkanek błony śluzowej. Zwróć się do lekarza i farmaceuty, którzy pomogą Ci wybrać najlepszą dla Ciebie metodę rzucenia palenia. Rozstanie się z nałogiem wpłynie pozytywnie nie tylko na stan gardła i wyleczenie chrypki, ale również na stan całego organizmu. Na skutek palenia tytoniu może rozwijać się rak płuca. Czasem nowotwór umiejscawia się wyżej – w ścianie gardła, przełyku czy krtani. Rozrastający się guz może być przyczyną uczucia ciała obcego w gardle i chrypy.
Podstawowym, domowym sposobem na chrypkę jest nawilżanie gardła. Najłatwiej zrobisz to popijając płyny. Woda nie jest najlepszym wyborem. Nawilży cały organizm i pozwoli szybciej rozprawić się z dolegliwościami, ale nie przyniesie doraźnej ulgi. Wybierz napary z śluzowych ziół, które dłużej utrzymają się na tkankach gardła i nie spłyną natychmiast do żołądka. W zależności od upodobań smakowych i dostępności możesz zdecydować się na:
Jeśli chrypa pojawia się często lub u dziecka rozważ zakup nawilżacza powietrza. Dbaj o jego czystość. Wilgotne środowisko sprzyja rozwijaniu się grzybów i pleśni, które mogą przyczynić się do rozwoju chorób bakteryjnych i grzybic. Doraźnie możesz wierzyć pomieszczenia, przykręcić kaloryfery, a w okolicy łóżka położyć wilgotny ręcznik. Parująca z niego woda ułatwi oddychanie.
Nawilżanie jest bardzo ważne, dzięki niemu tkanki szybciej się regenerują i pacjent wraca do zdrowia. Mają jednak jeden minus. Na ich efekty należy czekać długo i rzadko przynoszą natychmiastową ulgę. Rozwiązaniem są oleje. Aplikowane odpowiednio głęboko do gardła (przy pomocy aptecznych aplikatorów) długo i skutecznie utrzymują się na śluzówkach. Pacjenci korzystający ze spray’ów na bazie tłuszczy zgłaszają natychmiastową ulgę w bólu i ustąpienie chrypki.
Jeśli chcesz możesz aplikować olej domowy np. znaną od tysięcy lat ze swych prozdrowotnych właściwości oliwę z oliwek. Część chorych wybiera jednak rozwiązania z apteki – spraye olejowe pozbawione smaku i zapachu.
Bez względu na wybraną metodę obserwuj swój organizm. Nie stosuj ziół jeśli masz na nie alergie lub nie tolerujesz ich składników. Jeśli chrypa się utrzymuje i nie ustępuje po kilku, kilkunastu dniach zgłoś się do lekarza, w celu wykluczenia poważniejszych przyczyn dolegliwości.