Ból zęba – domowe sposoby na radzenie sobie z zapaleniem i stanem zapalnym zębów

Ból zębów jest jedną z najczęstszych przypadłości bólowych w Polsce. Dosyć często wynika to z zaniedbań zarówno uzębienia, jak i całej jamy ustnej, bo wciąż boimy się chodzić regularnie do stomatologa. Wiele osób nie wierzy, że mały ubytek nie będzie bolał podczas oczyszczania przez dentystę, a ich strach sprawia, że doprowadzają do solidnej próchnicy.

Dlaczego ząb boli?

Bol zęba może być spowodowany:

  • ubytkiem
  • wypadnięciem plomby
  • stanem zapalnym dziąsła i obecnością ropy
  • martwicą zęba – nawet zatruty przed laty ząb może kiedyś zacząć boleć, a konkretnie boli dziąsło pod nim, kiedy pojawiły się zmiany chorobowe

Nie zawsze da się od razu iść do lekarza stomatologa od razu po pojawieniu się bólu i przez kilka,a czasem kilkanaście godzin trzeba sobie poradzić z bólem we własnym zakresie. Jednym z najczęstszych dramatów tego typu jest bowiem ból zęba w nocy.

Próba ustalenia przyczyny

Kiedy ząb zaczyna nagle boleć, trzeba spróbować ustalić, co się dzieje. Próchnicę zauważymy na pierwszy rzut oka – w bolącym zębie będzie widoczny ubytek. Czasem to efekt tego, że wypadnie plomba. Jeśli ubytku nie widać, może to być stan zapalny zęba. Czasem tworzy się on pod powierzchnią dziąsła lub pod plombą, czego nie widać z wierzchu. Zapalenie zęba jest bolesne i trzeba pamiętać, że podobnie jak przy próchnicy, niezbędne będzie pójście do stomatologa.

Dodatkowe lektury:  Rodzaje i zakres badań ginekologicznych

Jak sobie poradzić do momentu wizyty u lekarza?

Pierwszą myślą, kiedy zaczyna boleć ząb, to pytanie, co można poradzić na ból zęba w warunkach domowych? Jest kilka takich sposobów doraźnych, jednak trzeba pamiętać, że likwidujemy lub zmniejszamy tymi sposobami ból, natomiast nie likwidujemy jego przyczyny. Wizyta u stomatologa jest nieodzowna, za każdym razem, kiedy kiedy dokucza nam ból zęba.

ból zęba domowe sposoby
fot. Każdy z nas zna jakieś domowe sposoby na ból zęba. Ale czy są one skuteczne ?

Ból zęba domowe sposoby

Aby przetrwać do rana lub do wizyty u dentysty, możemy sięgnąć po kilka sposobów walki z bólem zęba:

  1. tabletki przeciwbólowe – warto zawsze mieć je w domu. Powinny być one dostosowane do wieku domowników, a – dodatkowo – przy ich wyborze należy pamiętać, że nie wszyscy dobrze reagujemy na każdą substancję przeciwbólową. Warto mieć też dwa różne środki przeciwbólowe. Zdarza się bowiem, że ząb bardzo boli, co będzie wymagało częstego sięgania po tego typu środki. A to ryzyko przedawkowania konkretnej substancji. W takich przypadkach warto stosować przynajmniej dwa środki naprzemiennie, pamiętając jednak o wskazaniach z ulotki, ile maksymalnie tabletek można wziąć jednorazowo i ile godzin powinno upłynąć między dawkami tego samego środka. Tabletki przeciwbólowe bez recepty to chyba najpopularniejszy sposób na ból zęba, jednak nie jedyny.
  2. inny wskazany domowy sposób na bol zeba to różne płukanki – z ziół, olejków eterycznych lub jodyny
  3. okłady
  4. zastosowanie akupresury, czyli uciskania konkretnych punktów na ciele. W przypadku bólu zęba jest to środek odległości między nosem i górną wargą. Należy uciskać go przez około minutę,zrobić kilkusekundową przerwę i ponownie uciskać – i tak przez mniej więcej 5 minut
  5. unikanie gryzienia stroną, po której znajduje się bolący ząb
  6. unikanie zbyt zimnych i zbyt gorących dań i napojów
  7. przejście na miękkie i półpłynne pokarmy
Dodatkowe lektury:  Jakie wyróżnia się powody częstych oraz luźnych stolców?

Czym płukać jamę ustną, kiedy boli ząb?

Płukać usta podczas bólu zęba można choćby:

  • jodyną – kilka kropli rozpuść w szklance wody i wypłukać takim roztworem usta. Jodyna dezynfekuje i może też działać przeciwbólowo
  • szałwią – koi ona ból i działa antybakteryjnie. Przygotowaną płukankę można używać zarówno na ciepło, jak i na zimno
  • rumiankiem – działa podobnie jak szałwia. Można nim nie tylko płukać jamę ustną, ale i pić przygotowany napar
  • olejkami eterycznymi – przede wszystkim goździkowym, którego ok. 6 kropli należy wpuścić do letniej wody (ok. 1 szklanki) lub eukaliptusowym
stan zapalny zęba
fot. Stan zapalny zęba to znak, że trzeba odwiedzić swojego stomatologa

Jakie stosować okłady podczas bólu zęba?

Inny domowy sposób na ból zęba to okłady z:

  • goździków – w postaci rozgniecionej lub zmielonej przykłada się do bolącego zęba
  • kropli walerianowych – wystarczy kilka kropli na waciku
  • czosnkiem
  • papki z 2 łyżeczek sody i kilku kropel octu

Samo zwalczenie bólu nie wystarcza

Zdarza się, że po podjętej domowej kuracji, ból zęba na jakiś czas się uspokaja i wtedy wiele osób po prostu nie idzie do dentysty, co jest sporym błędem. Przyczyna bólu bowiem nie znika: ubytek sam się nie zreperuje, a stan zapalny nie wyleczy. Zaniedbując chore miejsce, można spowodować spore pogorszenie stanu zdrowia. W końcu zęba może nie dać się uratować i konieczne będzie jego wyrwanie,o czym sporo osób myśli z przerażeniem.

Ból po wyrwaniu zęba

Kiedy dojdzie już do wyrwania zęba, zwłaszcza tylnego – w tym przede wszystkim tzw. 'ósemki” – pacjent także może odczuwać ból przez kilka dni, a policzek po stronie ekstrakcji czasem puchnie. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy ząb nie wyszedł jeszcze w całości, kiedy miał być wyrywany. W takich sytuacjach chirurg zaleci odpowiedni antybiotyk, okłady i konkretne środki przeciwbólowe.

Dodatkowe lektury:  Potrzebujesz probiotyku? Sprawdź, na co zwrócić uwagę

W pewnych przypadkach, po wyrwaniu zęba przez pewien czas nie można dźwigać ciężkich rzeczy i powinno się więcej odpoczywać.

sposób na ból zębów
fot. Czy istnieje domowy, skuteczny sposób na ból zębów?

Domowe sposoby na ból zęba to rozwiązanie krótkoterminowe i tylko doraźne

Warto pamiętać, że domowe sposoby na bóle zębów mają nam przynieść ulgę tylko do momentu pójścia do lekarza. W przychodni stomatologicznej wystarczy powiedzieć, że boli nas ząb, aby przyspieszyć przyjęcie i nie musieć czekać na wizytę dni, czy nawet tygodni. Czasem samo rozpoczęcie leczenia nie powoduje, że ból od razu zniknie – wtedy jednak warto skonsultować sposoby walki z bólem z lekarzem prowadzącym kurację.

Dobrze jest też wiedzieć, na co jest się uczulonym, aby z domowych sposobów na ból zęba wyeliminować te, które mogą u nas spowodować reakcje alergiczne.

Problemy z zębami pojawiają się czasem mimo tego, że dbamy o naszą jamę ustną. Grunt to zawsze szybko reagować i prosić o pomoc specjalistę. Wtedy unikniemy powrotów bólu w najmniej oczekiwanych momentach i nieprzespanych z tego powodu nocy.

Trzeba też pamiętać, że np. zbyt częste stosowanie choćby tabletek przeciwbólowych, może spowodować to, że przestaną one po prostu działać tak szybko i na tak długo, jak powinny.


Comments