Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne? Jak są przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Niedociśnienie tętnicze jest rzadsze niż nadciśnienie, ale przynosi nie mniej problemów. Niskie ciśnienie nie zagraża życiu, ale znacznie obniża jego, jakość. Jakie ciśnienie krwi możemy uznać za niskie? Co powoduje niskie ciśnienie i czy jest niebezpieczne? Dolna granica ciśnienia krwi dla mężczyzn wynosi 100/60, dla kobiet ten 95/65. Prawdą jest również, że za obniżone ciśnienie powinno być uważane każde ciśnienie mniejsze o 20% niż norma dla konkretnej osoby tj. ciśnienie, przy którym czuje się ona komfortowo.

Czy niskie ciśnienie jest niebezpieczne?

Być może wszyscy wiedzą, że wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do udaru i zawału mięśnia sercowego. Ale w tym przypadku, czy można uznać niskie ciśnienie za całkiem bezpieczne? Spadek ciśnienia prowadzi do tego, że mózg jest słabo zaopatrzony w krew, wskutek czego otrzymuje mało tlenu, co może powodować udar niedokrwienny. Dla starszych osób jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ nawet ich fizjologiczne niedociśnienie podczas snu może powodować upośledzenie ukrwienia w niektórych częściach mózgu odpowiedzialnych za słuch i wzrok, co może powodować głuchotę i pogorszenie wzroku.

Choroby takie jak wady serca, miażdżyca, z powodu niskiego ciśnienia postępują znacznie szybciej, ponieważ tętnice wieńcowe nie mogą zapewnić wystarczającego przepływu krwi do mięśnia sercowego. Nagły spadek ciśnienia może spowodować utratę przytomności, co na przykład podczas prowadzenia samochodu co grozi poważnymi konsekwencjami. Niedociśnienie jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ z tego powodu narządy płodu nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych i tlenu. W związku z tym wady wrodzone można rozpoznać u dziecka po urodzeniu. Niedociśnienie jest również niebezpieczne, ponieważ może powodować przedwczesne porody i poronienia.

Dodatkowe lektury:  Obrzezanie – sprawdź, dlaczego warto
nagły spadek ciśnienia
fot. Nagły spadek ciśnienia może być początkiem poważnych problemów ze zdrowiem

Niskie ciśnienie – objawy

Przy niskim ciśnieniu objawy wynikają z faktu, że dopływ krwi do mózgu i serca nie wystarcza do normalnego funkcjonowania.

Objawy związane z brakiem dopływu krwi do mózgu:

  • Pulsujący ból głowy, który może być tępy, zlokalizowany w skroniach, czole, występuje po przeciążeniu fizycznym lub psychicznym.
  • Zawroty głowy
  • Drażliwość, słabość, zmęczenie
  • Zmniejszona pamięć, uwaga.

Niskie ciśnienie i objawy związane z brakiem dopływu krwi do serca:

  • Kołatanie serca
  • Ból serca, może trwać dłużej niż pół godziny
  • Objawy w obszarze żołądka i jelit są centralne, związane z atonią lub skurczem mięśni spastycznych
  • Zaparcia lub kolka jelitowa
  • Nudności, wymioty
  • Odbijanie po jedzeniu, wzdęcia.

Jak widać, niskie ciśnienie objawy posiada dość zróżnicowane, a jeśli występuje u danej osoby podejrzenie o niedociśnienie konieczne jest przeprowadzenie szczegółowego badania układu sercowo-naczyniowego, głównych tętnic i żył głowy, wykluczając patologię hormonalną, choroby przewodu pokarmowego. Konieczne jest wykonanie elektrokardiogramu, badanie ultrasonograficzne serca, zbadanie hormonów tarczycy, naczyń ramienno-głowowych (duże tętnice i żyły głowy), wykluczenie chorób jelit itp.

niskie ciśnienie leczenie
fot. W przypadku leczenia niskiego ciśnienia najczęściej stosowane są odpowiednie tabletki

Niskie ciśnienie – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn niskiego ciśnienia krwi:

Może mieć charakter ostry z powodu zawału mięśnia sercowego, nagłych ataków arytmii, zakrzepicy zatorowej płuc, również występującej w szoku pourazowym, krwawieniu, ostrym zapaleniu otrzewnej.

Przewlekłe przyczyny niskiego ciśnienia dzielą się na:

  • Fizjologiczne (sportowców, pracowników fizycznych, których organizm przystosował się do wysiłku fizycznego i ekonomicznego wydatkowania tlenu)
  • Podstawowe (wynikający ze stresu, psychicznego lub fizycznego przeciążenia)
  • Wtórne, które jest objawem różnych chorób, spadek ciśnienia w tym przypadku komplikuje ich przebieg.
Dodatkowe lektury:  Medycyna podróży Katowice: bezpieczne podróże z odpowiednią ochroną zdrowia

Przy wtórnym niskim ciśnieniu przyczyny upatrywane są przy:

    • Urazach czaszki z uszkodzeniem mózgu
    • Osteochondrozie i urazach kręgosłupa, zwłaszcza tętnic kręgowych
    • Marskości wątroby
    • Niedokrwistości, zwłaszcza w ostrej utracie krwi
    • Niedoczynności tarczycy
    • Hipoglikemii
    • Ostrych chorobach zakaźnych
    • Wszelkich ostrych stanach: wstrząs anafilaktyczny, utrata płynu z powodu wymiotów itp.

Ważne jest również, aby pamiętać, że ciśnienie krwi jest kontrolowane przez układ podwzgórze-przysadka mózgowa.Tylko dzięki skoordynowanym działaniom tego systemu naczynia reagują na impulsy nerwowe emanujące z mózgu ze skurczem. Jeśli równowaga regulacji jest zaburzona, naczynia pozostają rozszerzone, podobnie jak niewystarczająca ilość aldosteronu, który jest w stanie zwiększyć ciśnienie, wytwarzane jest w nadnerczach. Nagły spadek ciśnienia może zaistnieć podczas szybkiego wstawania z pozycji leżącej do stojącej, co może spowodować zasłabnięcie. Najczęściej dotyczy to osób starszych, którzy odczuwają zawroty głowi i mroczki przed oczami.

Co należy zrobić przy niskim ciśnieniu i czy trzeba niskie ciśnienie leczyć?

Pierwszą rzeczą do przemyślenia jest to, że trzeba zmienić swój styl życia, unikać fizycznego i nerwowego przeciążenia. Drugą rzeczą, która może pomóc osobie z niskim ciśnieniem, jest masaż, pływanie, spacery na świeżym powietrzu, innymi słowy nielekowe metody leczenia. Jeśli nie przynosi to pozytywnego efektu, to przy utrzymującym się niskim ciśnieniu leczenie farmakologiczne będzie konieczne.

niskie ciśnienie objawy
fot. Objawy niskiego ciśnienia mogą być różne, od senności po zawroty głowy

Diagnostyka i leczenie może być prowadzone również w porozumieniu z neurologiem, który zleci przeprowadzenie takich badań jak: EEG, USG naczyń ramienno-głowowych, MRI naczyń mózgowych. Natomiast lekarz rodzinny na pewno zleci EKG i przepisze leki takie jak np. Mexidol, Mildronate, itp. Cierpiąc na niskie ciśnienie leczenie może obejmować również stosowanie środków uspokajających na noc, leki te muszą być stosowane, co najmniej przez miesiąc.

Dodatkowe lektury:  Trychologia - kiedy warto wybrać się do trychologa?

Co należy zrobić, aby uniknąć niskiego ciśnienia w przyszłości – domowe sposoby?

Aby uniknąć niskiego ciśnienia tętniczego w przyszłości, należy monitorować swoje zdrowie, normalizować pracę i odpoczynek, a w razie potrzeby brać leki pod nadzorem lekarza. Domowe sposoby pomogą poradzić sobie z niskim ciśnieniem. W przeciwieństwie do farmakologicznych działają łagodnie, ale nie mniej skutecznie. I najpierw trzeba spróbować produktów ziołowych, takich jak: nalewka z żeń-szenia, leuzea krokoszowata, różeniec górski, ginko biloba.

Inne domowe sposoby na niskie ciśnie krwi:

  • Naturalna czarna kawa.
  • Czarna herbata z cukrem.
  • Coca-Cola zawiera również kofeinę i cukier, dzięki czemu można zastąpić herbatę tym napojem.
  • Ciemna czekolada.
  • Świeży sok z marchwi.
  • Zielona herbata.

Comments