Spis treści:
Żylaki to powiększone, opuchnięte żyły o zabarwieniu fioletowym, niebieskim lub zielonym. W zdrowym organizmie krew, która dotarła do nóg wraca ponownie do serca dzięki sile mięśni (tak zwana pompa mięśniowa), oraz sprawnie funkcjonującym zastawkom żylnym. Istnienie żylaków świadczy o tym, że mechanizm ów przestał działać i krew gromadzi się w żyłach, dosłownie je rozpychając. Prawidłowa proporcja pomiędzy ilością krwi w żyle, a wytrzymałością jej ścianek została zachwiana. W efekcie pojawia się obrzęk i towarzyszący mu ból, mogący przybrać postać pieczenia, mrowienia, skurczów, czy też stale towarzyszącego uczucia rozpychania, rozpierania żył.
Wbrew powszechnie przyjętej opinii żylaki mogą występować nie tylko na nogach, ale także rękach, klatce piersiowej, odbycie (żylaki tego typu nazywane są hemoroidami) oraz innych miejscach intymnych, takich jak wargi sromowe, czy penis.
Powstawaniu żylaków sprzyjają:
Żylaki nie są defektem wyłącznie estetycznym. Jest to choroba postępująca, która nie leczona może prowadzić do sporych utrudnień w normalnym funkcjonowaniu. Jeżeli podejrzewamy u siebie żylaki, zdecydowanie nie wolno nam tego zjawiska ignorować i należy zasięgnąć porady lekarza. Ignorowana choroba powoduje narastający dyskomfort oraz może prowadzić do zagrażających życiu powikłań, takich jak zakrzepowe zapalenie żył, owrzodzenie żylne, czy nawet zator tętnicy płucnej.
Istnieje wiele domowych sposobów na żylaki, mogących złagodzić objawy, towarzyszące temu schorzeniu.
Delikatne pobudzanie obolałych żył do pracy poprzez powolne, koliste ruchy zdecydowanie poprawia krążenie i ułatwia funkcjonowanie całego układu krwionośnego. Wystarczy znaleźć kilkanaście minut wolnego czasu, położyć się z nogami uniesionymi tak, by stopy znajdowały się powyżej poziomu serca i wykonywać masaż w kierunku od stóp w górę. Relaks gwarantowany.
Osoby cierpiące z powodu żylaków powinny szczególnie dbać o dietę bogatą w witaminy z grupy B, C, oraz kwasy tłuszczowe Omega-3. Tak dobrana dieta łagodzi układ nerwowy, zapobiega stanom zapalnym i wzmacnia organizm. Składniki te znajdziemy przede wszystkim w surowych owocach i warzywach, a także produktach rybnych. Z kolei błonnik, zawarty w nasionach słonecznika, pestkach dyni, suszonych śliwkach, czy produktach z mąki z pełnego przemiału zmniejsza wchłanianie cholesterolu i tym samym wspomaga organizm w walce z chorobami układu krążenia. Spożywanie dużych ilości wody również zapobiega powstawaniu skrzepów i jest niezwykle ważne w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej.
Letni prysznic, okłady z lodu, kąpiel w jeziorze, czy morzu – to wszystko może przynieść natychmiastową ulgę w bólu spowodowanym żylakami. Należy również bezwzględnie zrezygnować z solarium, sauny oraz gorących kąpieli, osłabiają one bowiem już i tak nadwyrężone chorobowo naczynia krwionośne.
Na rynku można znaleźć specjalistyczne pończochy i podkolanówki, zaprojektowane właśnie z myślą o osobach cierpiących na problemy z naczyniami krwionośnymi. Modele te nie różnią się wyglądem od tradycyjnych, warto więc przy zakupie rajstop pomyśleć także o swoim zdrowiu i wybrać modele uciskowe. Profesjonalni sprzedawcy chętnie pomagają w doborze konkretnego modelu i stopnia ucisku tak, by zakupiony produkt jak najlepiej spełniał swą rolę.
Gdy nasze żyły strajkują niezwykle ważne jest, by zapewnić im regularne ćwiczenia. Jazda na rowerze i pływanie pobudzają mięśnie łydek i powodują przyspieszenie tętna, co może okazać się esencjonalnie ważne, jeśli chcemy pokazać naszemu organizmowi, jak wyjść z choroby. Na wczesnych etapach choroby bieganie również jest w sferze naszych możliwości i daje ten sam efekt. Wszelkie odwrócone pozycje jogi, w których nogi znajdują się wyżej niż tułów, także pomogą naszej krwi przepływać w odpowiednim kierunku. Najprostszą formą aktywności fizycznej zawsze pozostanie jednak prosty spacer, na który może wybrać się każdy, niezależnie od wieku.
Opieki lekarskiej nie wolno zaniedbać na żadnym etapie choroby. Równolegle istnieje wiele domowych sposobów na żylaki nóg, dających szybką ulgę w chorobie. Choć nie mogą one zastąpić profesjonalnej opieki lekarskiej mogą jej towarzyszyć, ułatwiając nam wykonywanie codziennych zadań. Część potrzebnych składników znajdziemy zapewne w naszej kuchni, pozostałe z łatwością kupimy w pobliskiej aptece.
Skórka cytryny zawiera rutynę, rodzaj flawonoidu, który uszczelnia naczynia krwionośne. Dodawanie codziennie nawet niewielkich ilości skórki z cytryny do napojów z owoców cytrusowych lub herbaty pomoże nam wzmocnić żyły i łatwiej pokonać chorobę. Sama cytryna z kolei jest bogatym źródłem witaminy C.
OPC to kompleksy oligomerycznych proantocyjanidyn, obecne w większości owoców i warzyw. Najwięcej znajdziemy ich jednak w borówce amerykańskiej, żurawiny błotnej, wyciągu z nasion winogron, korze sosny nadmorskiej i w zielonej herbacie. OPC wzmacniają naczynia krwionośne i zmniejszają ich podatność na przeciekanie. Istnieją badania wskazujące, że poprawa stanu żylaków nastąpiła u aż 75% osób stosujących OPC, warto więc sprawdzić preparaty i produkty je zwierające.
Kasztanowiec od wieków uważany jest za niezwykle skuteczny lek na żylaki. Poprawia on elastyczność naczyń krwionośnych oraz wzmacnia zastawki żylne. Zalecany przez ekspertów od ziołolecznictwa.
Kopalnia witaminy C oraz rutyny. Wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ich podatność na pękanie.
Pośród wielu domowych sposobów na żylaki nie można zapomnieć o preparatach do smarowania i masażu. W leczeniu domowym żylaków nóg zdecydowanie największą skutecznością odznaczają się czosnek i ocet jabłkowy.
Czosnek wykazuje silne właściwości przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Aby przygotować czosnkową maść na żylaki wystarczy zmieszać drobno posiekany czosnek z oliwą z oliwek, a następnie odstawić tak przygotowaną miksturę na 12 godzin w bezpieczne i suche miejsce. Dla lepszego efektu można dodać do mikstury małą ampułkę witaminy E. Po upływie wyznaczonego czasu smarujemy zmienione chorobowo miejsca i owijamy je czystym ręcznikiem. Maść można zmyć po kilkunastu minutach, bądź zostawić na noc. Efekty stosowania czosnku można zauważyć już po paru miesiącach.
Natomiast ocet jabłkowy zawiera ogromne ilości potasu, fosforu, sodu, magnezu, wapnia i żelaza, a także kwasu mlekowego. Jest też bogatym źródłem witamin A, B, C i E. Nic więc dziwnego, że jeżeli zastosujemy ocet jabłkowy, żylaki znikają w ekspresowym tempie. Ocet jabłkowy jest również najprostszy w aplikacji. Wystarczy nasączyć nim kawałek materiału i przyłożyć na obolałe miejsce, by rozpoczęło się jego niezwykłe działanie. Można go również stosować wewnętrznie. Do szklanki wody należy dodać dwie łyżeczki octu jabłkowego i tak przyrządzoną miksturę wypijać dwa razy dziennie. Według opinii osób, borykających się z opisywanym problemem ocet jabłkowy na żylaki daje zdecydowanie najlepszy efekt spośród wszelkich tu opisanych.
Ocet jabłkowy ze względu na swój bogaty skład oraz kwasowy charakter może być używany także jako naturalny środek na wybielanie zębów, o czym przeczytasz tutaj. Stosując go w tym celu należy pamiętać, aby rozcieńczy go z wodą, w proporcjach pół łyżeczki octu jabłkowego na minimum szklankę wody.
Problem przewlekłej niewydolności żył dotyczy obecnie sporej części społeczeństwa. Istnieje jednak mnóstwo sposobów na zmniejszenie uciążliwości choroby, a wiele z nich znaleźć możemy we własnej kuchni. Choć nie zastąpią one profesjonalnej pomocy lekarskiej mogą okazać się cennym wsparciem procesu leczenia i uzupełnić je. Warto więc po nie sięgać.