Spis treści:
Infekcje układu moczowego mogą doskwierać nawet przez kilka tygodni. Ich objawy bywają bardzo nieprzyjemne i bolesne, dlatego warto wiedzieć, jak szybko i skutecznie poradzić sobie z tym problemem. W przypadku dużego nasilenia dolegliwości koniecznie trzeba odwiedzić lekarza, który przepisze odpowiednie leki i zaleci konkretne postępowanie. Jeśli natomiast infekcja dopiero się rozwija, pomóc mogą domowe sposoby. W poniższym tekście znajdziesz kilka podpowiedzi dotyczących tego, jak działać szybko i skutecznie w przypadku infekcji dróg moczowych.
Co ciekawe, infekcje układu moczowego znacznie częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Objawy są jednak równie nieprzyjemne w przypadku obu płci.
Najczęstszym czynnikiem powodującym infekcje układu moczowego są drobnoustroje, a konkretnie bakterie Gram-ujemne, zwłaszcza Escherichia coli. W jaki sposób wywołują one zakażenie układu moczowego?
W zwykłych warunkach fizjologicznych układ moczowy powyżej zwieracza pęcherza moczowego jest środowiskiem wolnym od bakterii. Jeśli jednak w jakiś sposób dotrą w tej rejon drobnoustroje, skutkiem jest właśnie zapalenie pęcherza moczowego. Do takiej sytuacji może dojść na kilka różnych sposobów. Wystarczą zaniedbania na gruncie codziennej higieny, zakażony ręcznik, aktywność seksualna czy droga pokarmowa. Zakażenie dróg moczowych może stanowić także efekt infekcji grzybiczych wywołanych kolonizacją przez grzyby Candida.
Infekcja dróg moczowych może mieć różne postaci kliniczne. Poniżej podajemy kilka przykładów.
Do zapalenia pęcherza moczowego dochodzi najczęściej u młodych kobiet, co związane jest z anatomicznym krótkim dystansem między ujściem cewki moczowej a odbytem, ułatwiającym bakteriom dostanie się do układu moczowego.
Rozwija się na bazie wcześniejszej infekcji niższych pięter układu moczowego. Sprawia to, że objawy towarzyszące dolegliwości mogą mieć bardzo różny charakter. Szczególnie charakterystyczna jest gorączka z dreszczami, nudności, wymioty, ból w lędźwiach.
Często występuje bezobjawowo, jednak długofalowo niesie z sobą poważne powikłania. Zdarza się, że zapalenie cewki prowadzi do choroby zapalnej narządów miednicy mniejszej, a nawet wywołuje niepłodność.
Do najczęstszych objawów przy zakażeniu układu moczowego zalicza się uczucie pieczenia podczas oddawania moczu. Już to powinno być wystarczająco niepokojące, aby podjąć działania. Pozostałe objawy mogą manifestować się jako wyraźny dyskomfort w dolnej części brzucha i w okolicach intymnych, włącznie z cewką moczową. Stopniowo może przeradzać się w ostry, palący ból.
Infekcja układu moczowego może również powodować częste oddawanie moczu (częstomocz) oraz nocne oddawanie moczu (nykturia). Inny objaw to nietrzymanie moczu, które wynika z nadaktywności mięśni pęcherza.
W początkowej fazie infekcji układu moczowego mogą pomóc domowe sposoby, na przykład napary moczopędne, żurawina lub suplementy, które ją zawierają, ziołowe nasiadówki. Trzeba pić sporo wody oraz soki będące bogatym źródłem witaminy C, np. z aronii, czarnej porzeczki lub żurawiny. Jeśli objawy nie ustępują lub są bardzo dokuczliwe, konieczne będą leki na zapalenie pęcherza lub inne infekcje w obrębie dróg moczowych.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.