Jak pozbyć się jęczmienia ? Domowe sposoby na jęczmień

Jęczmień na oku – co to właściwie jest i dlaczego powstaje?

Z jęczmieniem na oku spotkał się przynajmniej raz w swoim życiu prawdopodobnie każdy z nas. Jest to zmiana w obrębie oka – może to być zarówno jęczmień na oku jak i jęczmień pod okiem. Są  one najczęściej spowodowane zakażeniem gronkowcem. Jęczmień na powiece pojawia się także bardzo często na skutek błędów podczas demakijażu oczu, dotykanie wrażliwej okolicy oka brudnymi rękoma lub też na skutek obniżonej odporności organizmu. Objawia się zwykle w postaci grudkowatego, zaczerwienionego ropnia na powiece, który boli i swędzi oraz przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu.

Jak pozbyć się jęczmienia?

Pytania o to jak pozbyć się jęczmienia skutecznie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Najskuteczniejszym oraz najszybszym na to sposobem z pewnością jest wizyta u okulisty, który przepisze antybiotyk za pomocą którego możliwe stanie wyeliminowanie bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się jęczmienia. W niektórych przypadkach jednak pragniemy poznać domowe sposoby na jęczmień, dzięki którym ,,bolesny problem” zniknie raz na zawsze.
Chociaż domowe sposoby na jęczmień znane były naszym babciom  oraz mamom od dziesiątek lat – to jednak w dalszym ciągu budzą one niemałe kontrowersje oraz uśmiech na twarzy tych, którzy w tego typu terapie raczej nie wierzą.
Lekarze nie są zgodni co do skuteczności tego typu kuracji, jednak bez wahania zapewniają, że nie są one szkodliwe – więc nic nie tracimy próbując dzięki nim zlikwidować jęczmień pod okiem lub na powiece.

Dodatkowe lektury:  Przyczyny hemoroidów i jak sobie z nimi radzić
jęczmień na powiece
fot. Jęczmień na powiece to nie lada problem

Domowe sposoby na jęczmień.

Sposoby na jęczmień określane mianem domowych czasem wydają nam się absurdalne i co najmniej dziwne, jednak według zapewnień osób, które miały już z nimi do czynienia bywają one całkiem skuteczne. Poniżej przedstawiono listę kilku uznanych za najbardziej skuteczne sposobów na to jak pozbyć się jęczmienia.

  1.  Pocieranie złotą obrączką – to najpopularniejszy sposób na jęczmień znany od bardzo dawna. Pamiętać jednak musimy, aby złota obrączka, którą mamy zamiar użyć była bardzo dobrze zdezynfekowana. Obrączkę następnie należy delikatnie rozgrzać, na przykład pocierając ja o szmatkę i przyłożyć do powieki w miejscu, w obrębie którego utworzył się bolesny jęczmień oraz delikatnie masować. Po kilku takich zabiegach jęczmień powinien zniknąć.
  2. Okład z ciepłego, gotowanego jajka to kolejny domowy sposób na jęczmień. Jajko należy ugotować na twardo, a następnie zawinąć w chusteczkę lub czystą ścierkę – bez obierania i przyłożyć do powieki. Po takim zabiegu jęczmień powinien się zmniejszyć lub całkowicie ustąpić.
  3. Okład z zielonej herbaty – należy zaparzyć zieloną herbatę w torebce. Ciepłą torebkę następnie zaleca się odsączyć i przyłożyć ją do powieki, na której pojawił się bolesny jęczmień. Taki okład powinien w krótkim czasie przynieść ulgę oraz spowodować szybsze pozbycie się jęczmienia.
  4. Zioła na jęczmień – wśród domowych sposobów na jęczmień zaleca się także spożywanie naparów ziołowych o właściwościach oczyszczających, odtruwających i antybakteryjnych, na przykład napar z mniszka lekarskiego lub korzenia pietruszki. Dzięki nim o wiele łatwiejszym staje się usunięcie z organizmu bakterii odpowiadających za tworzenie się infekcji oka jaką jest popularnie nazywany jęczmień.
  5. Miód, dzięki swojemu działaniu antybakteryjnemu oraz przeciwzapalnemu bardzo często zaliczany jest do grona skutecznych domowych sposobów na jęczmień. Do przygotowanie leczniczej mikstury wystarczy pół łyżki miodu rozpuścić w szklance przegotowanej wody.  W ten sposób przygotowanym roztworem przemywać oko co najmniej dwa razy na dobę.
  6.  Przemywanie oka delikatnym szamponem dla dzieci to kolejny domowy sposób na jęczmień. Z racji tego, iż szampony dla dzieci produkowane są tylko i wyłącznie na bazie substancji naturalnych – bez sztucznych substancji zapachowych i barwiących oraz chemikaliów bardzo często stosuje się je do przemywania delikatnej skóry wokół oczu oraz powieki – co sprzyja szybszemu wypłukiwaniu bakterii odpowiedzialnych za pojawienie się jęczmienia.
  7. Okład z ogórka również skutecznie przyspiesza leczenie infekcji jaką jest jęczmień.  Świeży ogórek wystarczy pokroić w plastry i przyłożyć w zainfekowane miejsce.
  8. Okład z aloesu. Aloes to bardzo potężna broń w walce z infekcjami, których bezpośrednią przyczyną są bakterie. Doskonale sprawdzi się także jako domowy sposób na jęczmień. Liść rośliny należy przeciąć i ostrożnie za pomocą wacika kosmetycznego lub sterylnej gazy nałożyć w miejscu, w którym utworzył się jęczmień.
Dodatkowe lektury:  Domowe sposoby na łupież. Jak szybko pozbyć się łupieżu
domowe sposoby na jęczmień złoto
fot. Złoto jest jednym z popularniejszych domowych sposobów na jęczmień

Leczeniu zmiany jaką jest jęczmień prawie zawsze towarzyszy pęknięcie grudkowatego ropnia i wypłynięcie zainfekowanej wydzieliny na zewnątrz. Należy jednak na tym etapie zachować szczególną higienę. W niektórych przypadkach trzeba delikatnie usunąć bakterie poprzez wyciśnięcie pozostałości ropy i usunąć strupki, które mogły się w obrębie jęczmienia wytworzyć. Dzięki takiemu postępowaniu zyskujemy o wiele większą pewność, że bakterie jakie są przyczyną infekcji zostały trwale usunięte i nie dojdzie do ponownego pojawienia się jęczmienia w dosyć krótkim czasie.

Co robić kiedy domowe sposoby na jęczmień zawodzą?

W niektórych przypadkach domowe sposoby na jęczmień nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, lub infekcja chwilowo ustępuje po to, aby po kilku dniach lub tygodniach zaatakować ponownie. Jeżeli dojdzie do takich sytuacji o wiele lepiej jest skonsultować się z lekarzem okulistą, bądź farmaceutą, którzy bez trudu dobiorą środek zawierający w swoim składzie antybiotyk o bakteriobójczym działaniu.  Dzięki temu zlikwidować będziemy mogli nie tylko bolesne objawy – lecz także źródło problemu jakim najczęściej jest bakteria. Leki na jęczmień występują najczęściej formie wygodnych kropli lub maści.
W bardzo rzadkich przypadkach kiedy krople oraz maści nie przynoszą ulgi w leczeniu – koniecznym może okazać się przeprowadzenie specjalnego zabiegu polegającego na nacięciu oraz drenażu ropnia.

jęczmień pod okiem
fot. Jęczmień pod okiem potrafi uprzykrzać życie przez wiele dni

Proces leczenia ropnia średnio trwa od kilku dni do około dwóch tygodni, jednak bywają także sytuacje, w których trwa to dłużej.


Comments