Metody leczenia splenomegalii – na czym polegają i jakie dają efekty

Pod określeniem „splenomegalia” kryje się powiększenie śledziony, które powoduje zwiększenie wymiarów tego narządu na tyle, że staje się on łatwo wyczuwalny w badaniu fizykalnym brzucha oraz widoczny w badaniu ultrasonograficznym.

Powiększenie śledziony może być efektem zastoju krwi wewnątrz narządu, reakcją organizmu na zakażenie wirusowe czy bakteryjne, obecności nowotworu czy zmian takich jak torbiele oraz naczyniaki, a także odkładania się w niej niektórych substancji, których – z przyczyn patologicznych – organizm nie jest w stanie sam metabolizować. Co zrobić, gdy pojawi się u nas powiększenie śledziony? Czy leczenie splenomegalii jest w ogóle możliwe?

Diagnostyka w przypadku splenomegalii

Pierwszym krokiem, niezbędnym do podjęcia leczenia pacjenta ze splenomegalią (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/objawy/splenomegalia-powiekszona-sledziona/), jest ustalenie przyczyny powiększenia śledziony. Zazwyczaj, oprócz badania fizykalnego, wykonuje się badania obrazowe, takie jak USG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Dodatkowo, jeśli istnieje już podejrzenie, jaka choroba czy stan może powodować splenomegalię, lekarz może zlecić dodatkowe badania biochemiczne. Mogą być one także pomocne w wyznaczaniu kierunku dalszej diagnostyki. Ich ilość oraz rodzaj zależy od obrazu klinicznego prezentowanego przez pacjenta.

Leczenie splenomegalii

Nie ma jednego uniwersalnego postępowania terapeutycznego w przypadku powiększenia śledziony – sposób terapii jest zależny od przyczyny tego stanu. Splenomegalia jest objawem choroby, a nie problemem zdrowotnym samym w sobie. W związku z tym kluczowe pozostaje ustalenie, jakie schorzenie doprowadziło do powiększenia śledziony i rozpoczęcie leczenia tej choroby podstawowej. Terapia może obejmować tym samym leczenie farmakologiczne, chirurgiczne czy zmianę sposobu żywienia.

Dodatkowe lektury:  Soda oczyszczona do picia - właściwości lecznicze, zastosowanie oraz skutki uboczne

Choroby rzadkie a splenomegalia

Powiększenie śledziony jest objawem towarzyszącym wielu schorzeniom rzadkim, a ich przykładami są m.in. choroby spichrzeniowe. Niestety świadomość istnienia tych schorzeń jest wciąż nikła, przez co pacjenci przez długie lata mogą nie wiedzieć, z czym przyszło im się borykać.

Fundacja Saventic chce jednak to zmieniać i nie tylko edukować społeczeństwo w zakresie chorób rzadkich, ale nieść również bezpośrednią pomoc tym osobom, które zmagają się z nierozpoznanymi wciąż schorzeniami.

W jaki sposób można skorzystać z pomocy Fundacji? Wystarczy wypełnić stosowne formularze i załączyć swoją dokumentację medyczną, którą przeanalizują lekarze specjalizujący się w chorobach rzadkich, wspierani narzędziami, które powstały w oparciu o sztuczną inteligencję. Po zakończeniu tego procesu uzyskasz zindywidualizowaną odpowiedź, która może uwzględniać wskazania dotyczące dalszej diagnostyki różnicowej.

Pomoc udzielana pacjentom jest w pełni bezpłatna. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn zdecydujesz, że jednak nie chcesz z niej korzystać, na każdym etapie możesz zrezygnować z dalszej pomocy Fundacji.

Wejdź na stronę Fundacji Saventic po dawkę wiedzy oraz więcej informacji na temat działań Fundacji na rzecz pacjentów.


Comments