Spis treści:
Zgaga to charakterystyczne pieczenie w przełyku, bądź w żołądku, które wywołane jest jednym ze schorzeń układu trawiennego. Jak ją rozpoznać? Czy można skutecznie pozbyć się uporczywego pieczenia w układzie trawiennym?
Najważniejszą kwestią wiążącą się przede wszystkim z kuracją mającą na celu wyleczenie choroby jest rozpoznanie. Wpisując w wyszukiwarkę frazę „zgaga leczenie” można natknąć się na wiele domowych sposobów, jednak tylko profesjonalny lek jest w stanie zlikwidować problem. Pieczenie w przełyku może być wywołane wieloma czynnikami, a przede wszystkim:
Zgaga może być również objawem poważnych zaburzeń układu trawiennego, dlatego jej przyczyna powinna być stwierdzona przez lekarza specjalistę, który w odniesieniu do frazy zgaga leki zaleca stosowanie profesjonalnych lekarstw, odradzając tym samym domowe sposoby. Często wywołana jest zażywaniem na czczo lekarstw lub regularnym przejadaniem się ciężkostrawnymi potrawami.
Badaniem pozwalającym na skuteczne rozpoznanie przyczyn zgagi jest gastroskopia. Lekarz specjalista wprowadza do gardła cienką rurkę, która zakończona jest kamerą. Dzięki temu na ekranie pojawia się obraz z wnętrza układu pokarmowego. Na podstawie obserwacji lub pobranego wycinka do badań, określa się przyczynę występowania pieczenia.
Do najczęstszych objawów zalicza się głównie problematyczne i niekomfortowe uczucie pieczenia, które może wystąpić w gardle lub w przełyku. Gdy objawy nie ustępują, należy zastosować lekarstwo na zgagę, które pomoże uporać się z niewygodnym uczuciem.
Jeżeli nie występuje regularnie, nie jest wówczas uznawana za schorzenie. Szczególnie, jeśli pieczenie w przełyku obecne jest dzień po przyjęciu dużej ilości pokarmu. Lekarstwo na zgagę zobojętnia kwas solny obecny w żołądku, a dodatkowo powleka ochronną warstwą błonę śluzową znajdującą się w przełyku, dwunastnicy oraz żołądku.
W sieci istnieje wiele stron, które podpowiadają jak poradzić sobie samodzielnie ze zgagą w domowym zaciszu. Wśród popularnych metod stosuje się głównie napary ziołowe (na przykład z kminku). Niektórzy myślą, że skuteczna może być także soda. Prawda jednak jest taka, iż stosowanie domowych sposobów bez konsultacji z lekarzem może doprowadzić do poważnych uszczerbków na zdrowiu, tym bardziej jeśli mamy do czynienia z wrzodami.
Aby we własnym zakresie zminimalizować objawy zgagi, poleca się stosowanie odpowiedniej diety, która opiera się na sokach warzywnych, szczególnie z warzyw mających zasadowy odczyn (burak, marchew, ogórek). Profilaktyka odnosi się również do częstszego spożywania mniejszych porcji, w tym jedzenie kolacji co najmniej 3 godziny przed snem, inaczej wystąpi zgaga w nocy. Profilaktyczne działania zapewnią dobry stan zdrowia i w znacznym stopniu ograniczą możliwość występowania dolegliwości. Zgaga po alkoholu to również częsty problem, dlatego należy ograniczyć spożywanie trunków.
Ciężarne kobiety często zmagają się z problemem zgagi, który nasila się szczególnie w II i III trymestrze. Ważne, aby wybrać sposób zwalczenia problemu, nie narażając tym samym zdrowia dziecka. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie dokuczliwych problemów będzie zmiana diety. Trzeba zrezygnować z tłustych potraw, które mogą w istotnym stopniu wpływać na problemy trawienne.
Jeśli problem pojawia się często i jest uporczywy, warto udać się do lekarza. Jeśli jednak zgaga przydarza nam się rzadko, aby szybko pozbyć się dyskomfortu, warto od razu zastosować profesjonalne leki.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.