POChP – czy znajdujesz się w grupie ryzyka?

Najnowsze badania wskazują, że około 6 milionów Polaków cierpi na choroby płuc. Warto nadmienić, że ponad 30% (a więc 2 miliony) z nich ma zdiagnozowane POChP. Patrząc na obecny świat właściwie ciężko się temu dziwić. Jakość powietrza często przekracza wszelkie dopuszczalne normy, a wiele osób nie jest w stanie powstrzymać się przed zapaleniem kolejnego papierosa. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest Przewlekła Obturacyjna Choroba płuc i czy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania.

Czym jest POChP i jak się objawia?

POChP to Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc uznana obecnie za chorobę cywilizacyjną; na świecie cierpi na nią bowiem niemal 400 milionów ludzi. Na tę jednostkę chorobową składa się przewlekły proces zapalny oskrzeli, a do jej głównych objawów należą:

  • Duszność
  • Przewlekły kaszel
  • Trudności z oddychaniem podczas wysiłku
  • Odkrztuszanie plwociny

Więcej o Przewlekłej Obturacyjnej Chorobie Płuc przeczytasz na portalu Oddychajmy.pl. Jeśli zatem odczuwasz jedną z powyższych dolegliwości, koniecznie wejdź na stronę https://oddychajmy.pl/. Tam dowiesz w którym kierunku powinieneś wykonać pierwszy krok, aby doprowadzić do skutecznej diagnozy.

Jakie są główne przyczyny choroby?

Czynniki chorobotwórcze możemy podzielić na dwie kategorie: wewnętrzne i zewnętrzne:

  • Przyczyny wewnętrzne to takie, które nie są zależne od środowiska. Do tej kategorii możemy zaliczyć na przykład czynniki autoimmunologiczne oraz genetyczne.
  • Przyczyny zewnętrzne to natomiast takie, na które nasz organizm nie ma wpływu. Zaliczamy do nich przykładowo palenie papierosów, smog i pracę w pyle.
Dodatkowe lektury:  Zgaga - jak sobie z nią poradzić?

POChP to zatem choroba, na którą nie zawsze mamy wpływ. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że wielu chorych po diagnozie nie podejmuje żadnych kroków w celu poprawienia jakości swojego zdrowia! Oznacza to, że osoby cierpiące na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc a dalszym ciągu palą papierosy i przebywają na dworze, gdy jakość powietrza znacząco odbiega od normy.

Sylwetka potencjalnie chorego

Wiesz już jak objawia się POChP. Jak zatem statystycznie „wygląda” przeciętny chory? Okazuje się, że większość osób z omawianą przez nas dolegliwością to mężczyźni w średnim wieku. Statystyka ta, oczywiście, nie jest przypadkowa. Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc uznawana jest bowiem za „męską” chorobę, zaś ta hipoteza ma podłoże w danych dotyczących wykonywanych zawodów. Panowie częściej pracują na kopalniach i w hutach, a to oznacza, że jakość otaczającego ich powietrza pozostawia wiele do życzenia. Środowisko, w którym normą jest wszelkiego rodzaju pył, nigdy nie jest dobre dla naszych płuc.

Wpływ papierosów na Twoje zdrowie

Nie ulega wątpliwości, że papierosy to prawdziwe zabójstwo dla naszego zdrowia. W związku z tym oczywistym jest, że osoby palące są wysoce narażone na ryzyko zachorowania na choroby płuc. Nie jest niespodzianką, że dotyczy to zwłaszcza palaczy z długim stażem. Badania wskazują, że palenie wszelkiego rodzaju tytoniu jest dziś główną przyczyną POChP. W dymie papierosowym znajduje się bowiem ponad 4 tysiące szkodliwych związków, które są transportowane do naszych narządów. Płuca z kolei starają się bronić przed morderczym środkiem, czego efektem jest wytwarzanie dużej ilości śluzu. W rezultacie rozwija się w nas przewlekłe zapalenie oskrzeli, charakteryzujące się męczącym kaszlem.

Dodatkowe lektury:  Suplementacja witamin - czy kompleks witaminowy będzie odpowiednim wyborem?

Czy POChP jest uleczalna?

Choć Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest nieuleczalna, wczesna diagnoza może pomóc w skutecznej walce z jej objawami. W praktyce oznacza to niwelowanie duszności i wyczerpującego kaszlu, który, z całą pewnością, zabiera nam radość z życia. Jak zatem postępować, gdy usłyszymy pozytywną diagnozę? Przede wszystkim nastawmy się na leczenie – przyjmujmy leki i nie unikajmy wizyt u lekarza. Istnieje jednak jeszcze kilka aspektów, które pomogą nam w walce z chorobą płuc:

  • Rzucenie palenie – jak zostało wyżej wspomniane, tytoń to prawdziwa trucizna dla płuc. Gdy tylko uda Ci się porzucić zabójczy nałóg, z całą pewnością odczujesz niesamowitą różnicę w funkcjonowaniu. Twój organizm odżyje, a płuca z całą pewnością Ci podziękują.
  • Ucieczka od palaczy – pamiętaj, że palenie bierne jest dla zdrowia jeszcze gorsze, niż czynne. Unikaj zatem towarzystwa osób palących i nie bój się asertywności. Z odwagą zwracaj uwagę na zakaz palenia w miejscach publicznych i otwarcie mów, że dym Ci przeszkadza.
  • Monitorowanie jakości powietrza – jeśli stężenie smogu jest bardzo wysokie, a wyprawa poza dom nie jest konieczna, zdecydowanie zostań w mieszkaniu. Pamiętaj, że wszystko to, co wdychasz, osadza się na Twoich płucach.
  • Dbanie o swoją odporność – w sezonie przeziębień i grypy unikaj przebywania w dużych grupach ludzi. Tam bowiem wirus roznosi się w tempie ekspresowym, a podrażnienie Twoich dróg oddechowych jest ostatnim, o czym możesz myśleć.
  • Ćwiczenia oddechowe – są to proste czynności, które ułatwią Ci codzienne funkcjonowanie bez zadyszki. Informacje o nich znajdziesz w książkach i internecie lub, oczywiście, u swojego lekarza – on z całą pewnością przedstawi Ci listę skutecznych ćwiczeń. Stosuj się do niej, a Twoja codzienność będzie wyglądała zupełnie inaczej.
Dodatkowe lektury:  Mięśnie Kegla. Ćwiczenia i ich wpływ na nietrzymanie moczu

Comments

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *