Spis treści:
Łupież to dość uciążliwy problem. Osoby, które się z nim borykają często martwią się, o to czy przypadkiem ktoś nie zauważy białych płatków na ubraniu. Walka z łupieżem nie jest łatwa – w dodatku może trwać długo. Telewizyjne reklamy bombardują nas wieloma cudownymi preparatami na tą dolegliwość, a my chcąc jak najszybciej pozbyć się problemu testujemy kolejne specyfiki – niestety nie zawsze okazują się one skuteczne. Na szczęście istnieje również wiele domowych sposobów na łupież – poznaj niektóre z nich.
Łupież jest chorobą skóry głowy, która objawia się obfitym złuszczaniem naskórka owłosionej skóry głowy. Najczęściej wiąże się to zaburzeniami złuszczania komórek skóry głowy oraz procesu ich regeneracji. Chociaż choroba nie jest groźna ani zaraźliwa stanowi dość duży problem natury estetycznej i może powodować dyskomfort ze względu na swędzenie.
W obrębie skóry głowy mogą pojawić się dwa rodzaje łupieżu – suchy (zwykły) i tłusty. Łupież suchy to białe lub szarawe łuski naskórka, które są suche, bardzo drobne i lekkie, przez co osiadają nie tylko na włosach ale też „sypią się” na ubranie. Z kolei łupież tłusty nie rzuca się tak bardzo w oczy jak łupież suchy – tworzące się łuski są żółtawe, ciężkie i tłuste. Nawarstwiają się przy skórze głowy, mogą pojawić się bolesne strupy i świąd.
Co ciekawe pojawianie się łupieżu może być uwarunkowane genetyczne. Do innych przyczyn powstawania łupieżu można zaliczyć:
– niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy
– nieodpowiednia dieta (ubogą w witaminę B6 i F)
– źle dobrane kosmetyki
– stosowanie w dużych ilościach pianek, żeli, lakierów do włosów
– niedokładne spłukiwanie kosmetyków
– długotrwałe zmęczenie i stres
– zaburzenia hormonalne
– przewlekła choroba
– czasami występuje u osób często korzystających z basenów (chlor powoduje wysuszenie skóry).
Chcesz wiedzieć jak szybko pozbyć się łupieżu? Poniżej przedstawiamy sprawdzone domowe metody usuwania łupieżu.
Łupież pozostawiony bez leczenia może spowodować dodatkowe kłopoty. Nie tylko nie wygląda estetycznie, ale może prowadzić do zmian zapalnych, wtórnego zakażenia grzybami i wypadania włosów. Dlatego jeżeli zauważysz u siebie niepokojące zmiany – działaj od razu, nie ma na co czekać. Proste sposoby na łupież? Żaden problem – do zwalczania łupieżu wykorzystaj sprawdzone przez lata domowe sposoby na łupież. Ich skuteczność jest porównywalna do kosmetyków przeciwłupieżowych z drogeryjnej półki. Dodatkowo wszystkie te rozwiązania oparte są na naturalnych recepturach i składnikach, które oprócz walki z łupieżem, korzystnie wpłyną na kondycję włosów. Poniżej aż 8 niezawodnych domowych sposobów na łupież.
Ocet jest jednym z najczęściej stosowanych specyfików na łupież, a to tylko świadczy o tym, że naprawdę jest skuteczny. Jego właściwości przeciwgrzybicze były dobrze znane już naszym prababciom. Po umyciu włosów z użyciem szamponu, głowę spłukujemy płukanka sporządzoną z przegotowanej wody i octu wystarczą 2 łyżeczki. Taką mieszankę możemy stosować po każdym myciu. Ocet to naprawdę tani i nieoceniony sposób na łupież.
Ocet jabłkowy zawiera potas i enzymy, które nie tylko eliminują łupież, koją i ograniczają swędzenie skóry głowy. Ponadto ocet nabłyszcza włosy – dzięki czemu wyglądają na zdrowe i mocne. Ocet można na pół godziny przed myciem wetrzeć w skalp, a następnie normalnie umyć głowę.
Znany od lat domowy sposób na łupież to zastosowanie olejku rycynowego. Olejek należy delikatnie wklepywać (nie wcierać!) w skórę głowy, następnie nałożyć ręcznik. Po 30 minutach włosy należy umyć delikatnym szamponem i dokładnie spłukać ciepłą wodą z dodatkiem soku z cytryny. Olejku rycynowego nie powinny stosować kobiety w ciąży.
Cytryna zazwyczaj jest w każdej kuchni i dobrze sobie poradzi z łupieżem. Można ją połączyć z herbatą, miodem albo olejem kokosowym. Łyżkę soku z cytryny łączymy z 4 łyżkami oleju kokosowego. Mieszankę nakładamy na głowę i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie myjemy głowę szamponem.
Cytryna sprawdza się także przy łupieżu tłustym. Sok z połowy cytryny wcieramy w skórę głowy i pozostawiamy na 15 minut. Następnie spłukujemy letnią wodą. Kurację stosujemy przez 2 tygodnie.
Naturalnymi, domowymi sposobami na pozbycie się łupieżu są ziołowe płukanki. Do wykonania płukanki z pokrzywy potrzebne będą suszone liście (świeże liście zabarwiłyby włosy na zielono), które zalewamy wrzątkiem. Po wystygnięciu stosujemy jak płukankę do włosów. Płukanka nie nadaje się do jasnych włosów.
Tymianek posiada działanie grzybobójcze i przeciwzapalne. Łyżeczkę tymianku zalewamy wrzątkiem i parzymy ok 10 minut. Po przestudzeniu wmasowujemy w skórę głowy (włosy trzeba wcześniej umyć) i pozostawiamy bez spłukiwania. Napar można stosować po każdym myciu.
Czosnek to również genialny domowy sposób na łupież. Rozgniatamy dwa ząbki czosnku i zalewamy szklanka ciepłej wody – tak przygotowaną mieszanką delikatnie masujemy skórę głowy. Po kilku minutach myjemy włosy szamponem. Kurację z użyciem czosnku stosujemy tylko raz w tygodniu, w przeciwnym wypadku możemy podrażnić skórę.
Niezwykłym domowym sposobem na łupież jest soda oczyszczona. Do szamponu dodajemy łyżeczkę sody. Tak przygotowaną mieszanką myjemy włosy – efekty będą zauważalne błyskawicznie.
Jogurt również nadaje się do walki z łupieżem – zmniejsza łuszczenie się naskórka skóry głowy. Można go stosować zamiast drogeryjnej odżywki do włosów. Po umyciu głowy produkt nanosimy na skórę głowy, nakładamy czepek lub/i ręcznik i czekamy godzinę. Następnie jeszcze raz myjemy włosy szamponem.
Innym domowym sposobem na pozbycie się łupieżu jest zastosowanie oliwy z oliwek, która posiada właściwości nawilżające. Dodatkowo stosując oliwę możemy masować skórę głowy, aby usunąć martwy naskórek i pobudzić skórę do regeneracji.
Maseczki z jajek to od dawna znany środek na przetłuszczające się włosy, ponadto ma działanie ściągające, odżywia włosy, a oprócz tego jest kolejnym sposobem na łupież. Aby przygotować maseczkę trzeba ubić białko na sztywną pianę, dodać żółtko i wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Po umyciu głowy, maseczkę nakładamy na zamiast tradycyjnej odżywki i pozostawiamy na około 30 minut. Po tym czasie zmywamy maskę ciepłą wodą.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.