Czym jest dieta low carb i kiedy ją stosować?

Dieta low carb nazywana jest również dietą niskowęglowodanową oraz LCHF, czyli Low Carb High Fat. Jest to sposób odżywiania, który opiera się na jedzeniu mniejszych ilości produktów zawierających węglowodany. Sprawdź, jakie są jej zasady i kiedy należy stosować dietę LCHF.

Jakie są założenia diety low carb?

Głównym założeniem diety low carb jest zrzucenie zbędnych kilogramów, okazuje się, że w możliwie krótkim czasie. Diety niskowęglowodanowe są aktualnie najchętniej polecane przez dietetyków. Efekty są szybko widoczne, co napędza chęć odchudzania, dzięki czemu więcej jest osób, którym udaje się wytrwać w diecie. Nic tak nie demotywuje, jak brak wyników. W diecie LCHF eliminuje się z codziennych posiłków węglowodany, które to do tej pory były często spożywane. Węglowodany występują w pieczywie białym, kaszach, makaronach białych oraz ryżu białym. Oprócz efektów gubienia zbędnych kilogramów dieta znakomicie sprawdza się u osób chorych na cukrzycę. Dzięki LCHF poziom cukru u cukrzyków można w prosty sposób ustabilizować.

Optymalna dzienna ilość węglowodanów w diecie to od 50 do 220 g, dla porównania w innej diecie niskowęglowodanowej – diecie ketogenicznej schodzi się z ilością węglowodanów do 30 g na dobę. Kiedy organizm przywyknie, zaczyna pobierać energię z zapasów tłuszczu, zamiast jak do tej pory z węglowodanów.

Jakie są modele diet niskowęglowodanowych?

Przed wyborem odpowiedniej dla siebie diety warto przemyśleć, która by najbardziej odpowiadała, a do wyboru jest:

  • dieta bardzo niskowęglowodanowa, czyli ketogeniczna;
  • dieta średniowęglowodanowa – dziennie należy zapewnić od 130 do 225 g cukrów;
  • dieta niskowęglowodanowa – dzienna dawka cukrów nie może przekroczyć 130 g.
Dodatkowe lektury:  Probiotyki w produktach roślinnych

Najbardziej radykalna jest dieta ketogeniczna, oprócz skutecznej redukcji wagi stosuje się ją także u osób chorych na Alzheimera i padaczkę.

Przeciwwskazania dla diety low carb

Przeciwwskazaniem do diety low carb jest niewydolność nerek oraz wątroby. Takiego sposobu odżywiania nie zaleca się również u karmiących matek lub kobiet w ciąży. Ograniczenie ilości węglowodanów w przyjmowanych pokarmach może źle wpłynąć zarówno na matkę, jak i dziecko.

Sportowcy lub ogólnie osoby korzystające z aktywności fizycznej powinny odpuścić ten sposób odżywiania. To samo dotyczy osób chorych na niedoczynność tarczycy.

Dieta niskowęglowodanowa to aktualnie najchętniej wybierana dieta. Jeśli nie masz cierpliwości ani czasu na przygotowywanie posiłków, skorzystaj z diety pudełkowej.


Comments