W obecnych czasach coraz więcej osób cierpi na przewlekłe zapalenie trzustki. Jest to spowodowane wieloma czynnikami. Warto dowiedzieć się, jakie są najistotniejsze w pojawieniu się tej choroby.
Okazuje się, że przewlekłe zapalenie trzustki to nienowotworowa choroba, która przebiega przewlekle i dotyczy trzustki. To schorzenie cechuje się postępującym włóknieniem miąższu, któremu towarzyszy przede wszystkim zanik tkanki gruczołowej. Niestety przewlekłe zapalenie trzustki jest bardzo groźne dla człowieka. Ponadto ma charakter nieodwracalny, a także stały. Świadczy o tym głównie fakt, iż nawet po ustaniu działania czynnika przyczynowego wciąż przebiega. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka. Priorytetem jest przede wszystkim zdrowa dieta. Dzięki niej można zadbać o zdrowie trzustki. Warto też ograniczyć bądź całkowicie odstawić alkohol, który wpływa niekorzystnie na ten organ. Bardzo istotne jest również to, że zaburzenia czynności trzustki nierzadko przebiegają z przerwami – takowy stan określany jest przez specjalistów również jako nawracające zapalenie trzustki. Zobacz także: cmpromed.pl/zapalenie-trzustki/
Warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia trzustki. Jak się okazuje, bazowym czynnikiem etiologicznym przewlekłego zapalenia trzustki jest przede wszystkim spożycie alkoholu etylowego, co stanowi obecnie aż 65-80 proc. przypadków. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że dane wskazują, iż u około 90-95 proc. alkoholików schorzenie to się nie rozwija, co wskazuje na to, iż w patogenezie biorą udział również inne czynniki. Warto przytoczyć badania, które pokazują, iż ilość alkoholu niezbędna do rozwoju choroby znacznie różni się w zależności od cech badanej grupy ludzi. Mowa tutaj przede wszystkim o cechach populacji. Specjaliści stwierdzili, iż prawdopodobnie ma to związek z działaniem czynników genetycznych, a ponadto środowiskowych. Mowa tutaj głównie o nieodpowiedniej diecie oraz paleniu tytoniu. Co ciekawe, dieta bogatobiałkowa, a także bogatotłuszczowa u osób spożywających regularnie alkohol znacząco sprzyja rozwojowi przewlekłego zapalenia trzustki. Natomiast palenie tytoniu to bardzo istotny współistniejący czynniki ryzyka. Każdy powinien też wiedzieć o tym, że istnieje możliwość, iż niedobór witamin antyoksydacyjnych w ludzkim organizmie, a zwłaszcza C oraz E, nierzadko jest mechanizmem, który prowadzi do rozwoju przewlekłego zapalenia trzustki.
Istotne jest to, że przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest też nawracające powikłanie martwicze trzustki, a ponadto epizod ostrego zapalenia tego organu pochodzący z na przykład kamicy żółciowej, a także nadmiernego picia alkoholu. Specjaliści wykazali, iż 20 proc. przewlekłego zapalenia trzustki może mieć pochodzenie idiopatyczne, do którego należy doliczyć tropikalną postać tej przypadłości, w której czynnik etiologiczny nadal pozostaje niewyjaśniony. Warto wiedzieć, że do stosunkowo rzadkich przyczyn przewlekłego zapalenia trzustki trzeba zaliczyć między innymi zmiany, które mają związek z utrudnieniem odpływu soku trzustkowego do dwunastnicy. Nie wolno też zapomnieć o innych czynnikach, które wpływają na pojawienie się tego schorzenia. Trzeba w tym przypadku wymienić przede wszystkim dziedziczne przewlekłe zapalenie trzustki, zmienioną odpowiedź immunologiczną, a także czynniki metaboliczne. Dla trzustki bardzo groźna jest nadczynność gruczołów przytarczycznych. Zobacz także inne choroby trzustki: https://www.cmpromed.pl/choroby-trzustki/
Warto trochę powiedzieć o objawach przewlekłego zapalenia trzustki. Bazowym elementem składającym się na obraz kliniczny chorego na tę przypadłość jest ból brzucha, który ma nawracający charakter i trwa od paru godzin do nawet parunastu dni. W takim przypadku trzeba niezwłocznie udać się na badania lekarskie. Trzeba też wiedzieć o tym, że dolegliwości bólowe trzustki nierzadko są tak silne, iż dość często uniemożliwiają choremu normalną aktywność życiową. W takim przypadku trzeba także niezwłocznie udać się do specjalisty. Podstawowym czynnikiem wywołującym ból jest spożycie posiłku bogatego w tłuszcz, a także spożywanie alkoholu. Występuje on przeważnie miejscowo w nadbrzuszu, lecz niekiedy promieniuje nawet do prawego bądź lewego podżebrza. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że dolegliwości tego typu trwają przeważnie przez długi okres.
Innym objawem przewlekłego zapalenia trzustki jest na przykład okresowe chudnięcie. Jest ono konsekwencją ograniczania jedzenie spowodowanego bólem, który nasila się po każdym posiłku. Efektem tego jest to, że chory jest zniechęcony do spożycia jedzenia. Warto też powiedzieć o innym wczesnym objawem tego schorzenia. Mowa tutaj o okresowo pojawiającej się żółtaczce. Objawia się ona podczas napadów bólu bądź tuż po nich. Jest wynikiem obrzęku trzustki, który uciska na przewód żółciowy wspólny, co jest bardzo problematyczne. Żeby skutecznie zabezpieczyć się przed zapaleniem trzustki, trzeba przede wszystkim postawić na zdrową dietę. Należy wyeliminować przetworzone jedzenie. Nie wolno też spożywać alkoholu oraz palić tytoń. Profilaktyka jest zawsze najważniejsza. Warto też badać regularnie trzustkę u lekarza.