Pękniętę naczynko w oku – przyczyny, sposoby leczenia

W fachowym języku pęknięte naczynko w oku określa się mianem krwotoku podspojówkowego. Chociaż słowo krwotok może wydawać się przesadne, jest nim właśnie zaczerwienienie widoczne na białej części gałki ocznej. Zdarza się, że krew pokrywa cały ten obszar. Jakie są przyczyny i jaki sposób leczyć dolegliwość? Czy przyczyny pęknięć u dorosłych są inne niż u dzieci?

Pęknięte naczynko w oku – najczęstsze przyczyny

Powodów, dla których widzimy pękające naczynka w oku jest bardzo dużo – często wystarczy odpocząć lub zmienić jakiś nawyk w stylu życia, żeby zapobiec schorzeniu. Zdarza się jednak, że jest to objaw poważnej choroby, której leczenie trzeba jak najszybciej rozpocząć. W dokładnej diagnostyce pomoże osobista konsultacja z lekarzem, natomiast warto wcześniej zwrócić uwagę na przyczyny takie jak:

  • Przemęczenie lub kilka godzin spędzonych przed ekranem komputera, telewizora, tableta. Sygnalizują to przeważnie rozszerzone naczynka w oku.
  • Ogólne osłabienie organizmu lub przeziębienie. Pęknięciu naczynka w oczach towarzyszy wtedy kaszel i katar.
  • Infekcje bakteryjne i wirusowe oka wywołane często przecieraniem oczu brudnymi rękoma – Ten cytat jest wynikiem analizy zespołu redakcyjnego serwisu eko-konopia.pl.
  • Nagle pojawiające się, silne wymioty.
  • Wysiłek mięśniowy podczas defekacji – w przypadku zaparć.
  • Uraz mechaniczny głowy lub bezpośrednio oka.
  • Podnoszenie lub noszenie ciężarów przekraczających możliwości organizmu.
  • Silny wiatr i godziny spędzane w trudnych warunkach pogodowych.
  • Suche powietrze podczas wielogodzinnej pracy w biurze.
  • Złe dopasowanie soczewek kontaktowych lub ich nieprawidłowe zakładanie, noszenie, zdejmowanie.
  • Nadmierne spożywanie leków niesteroidowych – np. aspiryny.
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi lub niedobór witaminy K.
  • Naturalna, wrodzona delikatność naczyń krwionośnych.
  • Zmiany nowotworowe i choroby narządów wewnętrznych.
  • Rozwijająca się cukrzyca lub anemia.
  • Przewlekłe nadciśnienie tętnicze.
Dodatkowe lektury:  Udar? I co dalej?
pękające naczynka w oku
fot. Czy pękające naczynka w oku trzeba leczyć ?

Jakie są objawy pękniętej żyłki w oku?

Oko składa się m.in. z grubej, białej warstwy ochronnej rozpoznawanej pod pojęciem twardówki. Pokrywa ją spojówka pełna kruchych naczyń krwionośnych, obecnych także we wnętrzu powieki. Naczynka mogą się rozszerzać, co niejednokrotnie jest także wstępem do pęknięcia. Kiedy dochodzi już do tego pęknięcia i rozlewu krwi, rzadko odczuwa się ból. Występuje natomiast dyskomfort spowodowany pieczeniem lub swędzeniem oka. Obraz widzenia nie zostaje zaburzony, ale trzeba pamiętać o rozpoczęciu kuracji leczniczej i unikaniu sytuacji wzmagających problem. Wyklucza się oczywiście pocieranie oka i szukanie w tym ulgi. Powtarzające się sytuacje pęknięć trzeba zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który skieruje na dalsze badania – w tym także okulistyczne. Kluczowe okażą się również podstawowe lub specjalistyczne badania krwi. Zalecane są szczególnie kobietom w ciąży. Popękane naczynka w oku są u nich spowodowane tymi samymi czynnikami, które występują u innych osób, jednak w trosce o rozwijające się życie dziecka, trzeba sprawniejszego rozpoznania i diagnostyki.

pęknięta żyłka w oku
fot. Pęknięta żyłka w oku – czy jest się czym martwić ?

Sposoby leczenia na pęknięte naczynko

Pęknięcie naczynka w oku, zwłaszcza jednorazowe, nie jest poważnym problemem – krew powoli będzie wchłaniana przez ciało. Może to zająć od 4 dni do nawet 4 tygodni, w zależności od stopnia rozlewu. Jeżeli obserwujemy duży wylew, z pewnością objaw nie przejdzie po trzech dniach, ale potrzebna będzie cierpliwość i czas. O tym czy oko dochodzi do siebie zasygnalizuje rozjaśnianie – może zmieniać barwę na odcień pomarańczu lub różu, aż ostatecznie wróci do białego. Niektórzy lekarze przepisują krople nawilżające lub łagodzące. Jeśli na co dzień nosimy soczewki, lepiej w tym okresie zamienić je na okulary. Medycyna naturalna proponuje również ziołowe okłady. Większość z nich znamy z tzw. domowego sposobu leczenia. Najprostsze i przyspieszające powrót do zdrowia będzie zaparzenie rumianku. Na zamknięte powieki kładziemy później rumiankowe kompresy – najlepiej schłodzone w lodówce. Dopuszczana jest ewentualnie temperatura pokojowa, jednak stosowanie ciepłych lub nawet gorących okładów jest już bezwzględnie zabronione.

Dodatkowe lektury:  Pasożyty we włosach: co to oznacza?

Problemy u dzieci

Pęknięte naczynko w oku u niemowlaka lub małego dziecka ma taką samą grupę przyczyn, jaka wymieniona została przy osobach dorosłych. Występowanie tej dolegliwości u dziecka powinno podnieść czujność rodzica. Z jednej strony to naturalne i oczywiste, że ciało, narządy, a także oko niemowląt są delikatniejsze i bardziej podatne na infekcje, problemy, zranienia. Z drugiej – jeśli rodzic zadba o dobry sposób odżywiania, komfortowe warunki, zdrowie i higienę dziecka, skutecznie zmniejszy ilość powodów, po których pęknięte naczynka w oku mogą zacząć dokuczać.

rozszerzone naczynka w oku
fot. Rozszerzone naczynka w oku mogą być początkiem poważnych problemów z oczami

Pękające naczynka w oku – podsumowanie i 10 przydatnych wskazówek

Krwotok podspojówkowy niepokoi i może wywoływać panikę. Nie zawsze jest to właściwa reakcja, tym bardziej, że niekorzystnie odbija się na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym. Wizyta u lekarza jest wskazana, jednak trzeba pamiętać, że jednorazowy wylew krwi nie świadczy jeszcze o rozwijającej się chorobie. Dla lepszej profilaktyki, poprawy stylu życia i uniknięcia ewentualnych pęknięć naczynek w oku, zapoznaj się z 10 nawykami, które warto wdrożyć:

1. Unikaj dotykania oka, zwłaszcza brudnymi rękoma. Nie pozwalaj na to dziecku.

2. Jeśli używasz soczewek kontaktowych, regularnie nawilżaj gałki oczne i zastosuj się do wskazówek doświadczonego optyka lub okulisty.

3. Dbaj o zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną i dużą ilość wypijanej codziennie wody mineralnej – dzięki temu poprawisz przemianę materii.

4. W kontakcie ze słońcem zawsze ubieraj okulary przeciwsłoneczne.

5. Przynajmniej raz w roku zrób podstawowe badanie krwi.

Dodatkowe lektury:  Bieganie a twoje gardło. Jak dbać o drogi oddechowe w czasie treningów w mieście.

6. Nie przeciążaj organizmu zbyt intensywnymi treningami na siłowni.

7. Musisz się przeprowadzić lub zrobić remont? Poproś o pomoc kogoś silniejszego.

8. Jeśli możesz, zainwestuj w klimatyzację samochodu, mieszkania lub biura (jeżeli jesteś szefem firmy).

9. Dbaj o swoje zdrowie i odporność-  zimą zakładaj czapkę i szalik, latem pamiętaj o nakryciu głowy chroniącym przed szkodliwością promieni słonecznych.

10. Wątpliwości konsultuj zawsze z lekarzem rodzinnym.


Comments