Powiększone węzły chłonne szyi, pod pachami, za uchem – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Zapalenie węzłów chłonnych jest naturalnym procesem, ponieważ węzły chłonne filtrują wszystkie składniki wchodzące do krwiobiegu. Gdy tylko patogenne mikroorganizmy wejdą do węzła chłonnego, który jest rodzajem bariery, limfocyty zaczynają w nim działać, zabijając szkodliwe wirusy i bakterie. Ale w niektórych przypadkach masa obcych elementów we krwi wzrasta do tego stopnia, że normalna liczba białych krwinek nie może już poradzić sobie z jej funkcją. W odpowiedzi limfocyty aktywnie rozmnażają się, aby wyeliminować zakażenie. Węzły chłonne powiększają się, rozpoczyna się stan zapalny, pojawia się zaczerwienienie skóry i ból węzłów chłonnych.

Powiększony węzeł chłonny na szyi

Czasami zdarza się, że na szyi wyczuwalne jest obrzmienie, któremu towarzyszy ból węzłów chłonnych, świadczy to o procesie zapalnym toczącym się w organizmie.

Objawy, jakie powodują powiększone węzły chłonne szyi

Powiększone węzły chłonne szyi mogą osiągać różny rozmiar, od ziarnka grochu do pięciu centymetrów a czasami nawet więcej. Zdarza się, że bolesność węzłów chłonnych nie pojawia się. W przypadku ciężkiego stanu zapalnego skóra znajdująca się wokół węzłów chłonnych zmienia kolor i może stać się czerwona. Powiększenie może obejmować jedną lub obydwie strony szyi. W przypadku obszaru szyi ból węzłów chłonnych jest odczuwany również podczas takich czynności jak: połykanie i skręcanie głowy.

Istnieje kilka grup ryzyka ujawnienia się powiększonych węzłów chłonny na szyi:

  • Osłabiony układ immunologiczny
  • Choroba alkoholowa
  • Skłonność do reakcji alergicznych
  • Choroby tarczycy.

Przyczyny powiększenia węzłów chłonnych na szyi

W większości przypadków powiększenie węzła chłonny szyi nie występuje, jako samodzielne schorzenie, jest ono symptomem świadczącym o toczącym się procesie chorobowym w organizmie. Dotyczy to: infekcji, nowotworów, stanów zapalnych różnego pochodzenia. Stan zapalny i powiększenie węzła chłonny na szyi może świadczyć o nasileniu ilości patogenów i wzrostem produkcji limfocytów – Ten cytat jest rezultatem analizy zespołu portalu https://easydom.pl. Bardzo często zdarza się, że przyczyną stanu zapalnego węzłów chłonnych szyi są choroby górnych dróg oddechowych:

  • Nieżyt nosa
  • Zapaleniem migdałków i zatok
  • Grypa
  • Zapalenie ucha środkowego.
Dodatkowe lektury:  Zdjęcie panoramiczne – podstawa nowoczesnej stomatologii

Powiększony węzeł chłonny na szyi może również być wywołany infekcją jamy ustnej:

  • Zapalenie przyzębia, dziąseł i języka
  • Próchnica
  • Zapalenie jamy ustnej.

Stany zapalny na skórze również mogą przyczynić się do powiększenia węzłów chłonnych szyi: wysypki, rany, ropienie, wirusy opryszczki, bakterie, grzyby. Jeśli pojawia się ból węzłów chłonnych, może to być objaw przemawiający za aktywną fazę choroby. Do mikroorganizmów chorobotwórczych powodujących wzrost węzłów są: bakterie kiły, rzeżączka, gruźlica, paciorkowce i gronkowce, pałeczka ropy błękitnej, grzyby chorobotwórcze.

powiększone węzły chłonne pod pachami
fot, Czy powiększone węzły chłonne pod pachami to sygnał, iż trzeba iść do lekarza ?

Również powiększone węzły chłonne szyi i stan zapalny wywołują schorzenia takie jak: reumatyzm, dna, sarkoidoza, toczeń rumieniowaty. Stan zapalny węzłów chłonnych może wywołać przeżywany stres, niedobór witamin i pierwiastków w organizmie. Węzły powiększają się także w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. Najczęściej towarzyszy temu: wysypka, pokrzywka, obrzęk itp.

Powiększony węzeł chłonny na szyi – diagnostyka

Przyczynę choroby lekarz ustala najczęściej podczas badania fizykalnego. Często obecność powiększonych węzłów chłonnych na szyi jest powiązana ze schorzeniami dróg oddechowych takich jak: bólem gardła, katar, kaszel, podwyższona temperatura ciała. Internista lub laryngolog może skierować na  dodatkowe badania: badanie krwi, USG. Również konsultacja z innymi specjalistami może okazać się konieczna:

  • Specjalista chorób zakaźnych
  • Onkolog
  • Hematolog
  • Stomatolog
  • Pulmonolog.

W razie potrzeby w celu postawienia diagnozy lekarz może zlecić biopsję tkanki węzła chłonnego. Powiększone węzły chłonne szyjne zdjęcia przedstawiają proces chorobowy.

Leczenie powiększonego węzła chłonnego szyi

Najczęściej powiększenie węzłów chłonnych szyi jest symptomem toczącej się w organizmie choroby, jej wyleczenie spowoduje zmniejszenie węzłów. Wyjątkiem jest ropne zapalenie węzłów. W takim przypadku może być wymagana operacja. Jeśli choroba ma podłoże bakteryjne chorzy przyjmują antybiotyki. W przypadku podłoża grzybiczego lekarz przepisze leki przeciwgrzybicze. W przypadku podłoża wirusowego leczenie jest objawowe. W przypadku opryszczki przepisywane są leki przeciwwirusowe w postaci tabletek lub maści. Jeśli przyczyną zapalenia węzłów chłonnych jest reakcja alergiczna, przepisywane są leki przeciwhistaminowe.

Dodatkowe lektury:  Czy wiesz, jak radzić sobie z objawami niewydolności układu krążenia?

Zapalenie węzłów chłonnych pod pachą

Nieprzyjemne odczucia w okolicy pach, sięgające do ramienia i okolic klatki piersiowej, są często pierwszym objawem zapalenia węzłów chłonnych zlokalizowanych w tym miejscu. Powiększone węzły chłonne pod pachami zwykle nie powodują ostrego bólu, nawet podczas badania palpacyjnego. Zaczerwienienie skóry, gorączka, dreszcze, ból głowy, osłabienie, ból węzłów chłonnych w okolicy pach, mogą wskazywać na ropne zapalenie węzłów chłonnych. W tym stanie należy natychmiast skontaktować się ze specjalistą, opóźnienie jest bardzo niebezpieczne.

Przyczyny powiększonych węzłów chłonnych pod pachami

Istnieje wiele przyczyn powiększania się węzłów chłonnych pod pachami. Wśród chorób wyróżniają się choroby immunologiczne, zakaźne i onkologiczne.

  • Toczeń rumieniowaty układowy – uszkodzenie naczyń włosowatych i tkanek łącznych.
  • Choroby płuc.
  • Reumatoidalne zapalenie stawów.
  • Zapalenie skórno-mięśniowe
  • Choroba posurowicza – odpowiedź immunologiczna na obce białka.
  • Reakcja na niektóre leki.
  • Choroby zakaźne.

Węzły chłonne pod pachą mają za zadanie ochronę palców i dłoni, nie pozwalając infekcji, przesunąć się dalej wzdłuż ciała. Ropne procesy wynikające ze stanu zapalnego ran powodują reprodukcję milionów mikrobów, które wchodzą do limfy i mogą powodować ostre zapalenie węzłów chłonnych. Na przykład: cięcie, ugryzienie, a nawet banalne zadrapanie na palcu lub ręce, które nie zagoiło się po leczeniu może być przyczyną rozpoczęcia się procesu zapalnego. Zaczerwienienie i stan zapalny wokół rany, może stwarzać bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

W tym momencie ochrona zaczyna działać w postaci węzłów chłonnych, najpierw łokciowego, a następnie pachowego. Ale nawet tak potężna bariera ma słabości i bez odpowiedniego leczenia same węzły stają się ogniskiem choroby. W takich zaniedbanych przypadkach powstająca wnęka wypełniona ropą. Trzeba zapobiec pęknięciu, którego konsekwencje mogą prowadzić do najtrudniejszych powikłań w postaci: ropowicy, ostrego rozproszonego ropnego zapalenia przestrzeni komórkowej. Może nie tylko rozprzestrzeniać się na sąsiednie narządy, ale także prowadzić do zakażenia krwi. Węzły chłonne pod pachami rysunek.

Dodatkowe lektury:  CBD - co to jest, jak działa i na co pomaga?

Leczenia powiększonych węzłów chłonny pod pachą

Najprościej jest udać się do lekarza rodzinnego, który skieruje na przeprowadzenie niezbędnych testów w celu wykrycia zapalenia lub zakażenia. Po zapoznaniu się z wynikami, rozpocznie leczenie albo skieruje do specjalisty w danym profilu. Po zidentyfikowaniu przyczyny lekarz decyduje o stosowaniu niektórych leków, najczęściej antybiotyków, leków immunostymulujących i kompleksów witaminowych.

Powiększenie węzłów chłonnych za uchem

Węzły chłonne zlokalizowane wzdłuż tylnej żyły usznej są zwykle miękkie i nie wystają ponad powierzchnię skóry. Ale jeśli proces zapalny rozpoczyna się w organizmie, natychmiast zwiększają swój rozmiar. Do głównych przyczyn powiększonego węzła chłonny za uchem jest:

  • Choroby ucha, takie jak zapalenie ucha środkowego
  • Tworzenie ropnia w zewnętrznym kanale słuchowym.
  • Problemy stomatologiczne, takie jak próchnica, zapalenie dziąseł i tkanek jamy ustnej
  • Zapalenie migdałków, gardła, krtani
  • Grypa, odra, mononukleoza.

W niektórych przypadkach powiększony węzeł chłonny za uchem może wskazywać na poważne choroby, takie jak HIV, kiła i gruźlica. Ten objaw pojawia się w raku układu limfatycznego. Dlatego, jeśli zauważy się powiększony węzeł chłonny, należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza. Stan zapalny i powiększenie węzłów chłonnych za uchem często występuje na tle pojawienia się ostrych infekcji wirusowych, którym towarzyszy katar i zły stan zdrowia. Jeśli jednak objawami były: zwiększona gorączka, silny ból węzłów chłonnych, obrzęk w okolicy uszu, a także stopniowe ropienie, musi rozpocząć się szybkie leczenie.

powiększone węzły chłonne za uchem
fot. Jak skutecznie zdiagnozować powiększone węzły chłonne za uchem ?

Leczenie powiększonego węzła chłonnego za uchem

Aby postawić prawidłową diagnozę i przepisać właściwe leczenie, lekarz zawsze dokładnie bada węzły chłonne, aby określić stopień ich wzrostu. Jeśli stan zapalny jest spowodowany chorobą wirusową, jest ona leczona, jako pierwsza. W każdym przypadku należy przestrzegać zaleceń lekarza, nie ogrzewać chorych węzłów chłonnych, ponieważ infekcja rozprzestrzeni się dalej. Gdy węzły chłonne za uszami są opuchnięte, lekarz zazwyczaj przepisuje antybiotyki o szerokim spektrum działania, leki przeciwhistaminowe i środki wzmacniające. Uczucie bólu jest niwelowane za pomocą środków przeciwbólowych, a fizjoterapia pomaga wyeliminować obrzęki.


Comments