Cholesterol to związek lipidowy, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest on produkowany głównie w wątrobie i występuje w żywności, którą spożywamy. Warto pamiętać, że jeżeli w surowicy krwi stężenie frakcji LDL będzie zbyt wysokie, może to doprowadzić do pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego. Sprawdź, co może podwyższać cholesterol i jak postępować, aby obniżyć jego poziom. Oto 5 prostych kroków do zdrowia!
Podwyższony cholesterol to problem wielu Polaków, który dotyka ponad 60% dorosłych osób¹. Niestety większość z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma tzw. hipercholesterolemię. Może być ona wynikiem np. nieprawidłowej diety, otyłości, braku aktywności fizycznej, palenia papierosów, nadużywania alkoholu czy przewlekłego stresu².
Wymienione czynniki mogą prowadzić do odkładania się cholesterolu i powstawania blaszek miażdżycowych, które zwężają światło tętnic i tym samym osłabiają przepływ krwi, co powoduje niedokrwienie tkanek. Konsekwencją podwyższonego cholesterolu jest miażdżyca prowadząca do zawału serca i udaru mózgu, czyli niezwykle powszechnych chorób sercowo-naczyniowych, dlatego warto wiedzieć, co robić, aby uniknąć powyższych kłopotów ze zdrowiem.
Zastanawiasz się, czy są jakieś sprawdzone sposoby na wysoki cholesterol? Tak – wystarczy trzymać się kilku podstawowych wskazówek, które pomogą Ci utrzymać poziom cholesterolu we krwi w ryzach. Oto one!
Wiesz już, co jeść na obniżenie cholesterolu i jak postępować, aby utrzymać jego prawidłowy poziom we krwi. A czy słyszałeś o jeszcze jednym sposobie? Mowa o włączeniu do diety żywności funkcjonalnej ze stanolami roślinnymi*, dzięki której w prosty sposób zadbasz o swoje zdrowie.
Wystarczy, że będziesz regularnie stosować produkty marki Benecol (np. napoje jogurtowe i margaryny do smarowania), a efekty w postaci lepszych wyników badań zaskoczą Cię szybciej niż myślisz. Udowodniono bowiem, że spożycie od 1,5 do 2,4 g stanoli roślinnych dziennie potrafi przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu LDL o około 7-10 proc w ciągu 2-3 tygodni⁵.
Nie trać więc czasu! Wprowadź w życie powyższe metody, aby zadbać o zdrowie swojego serca. Więcej się ruszaj, zdrowo jedz, stosuj żywność funkcjonalną i… zaobserwuj pozytywne zmiany!
* Udowodniono, że estry stanoli roślinnych obniżają stężenie cholesterolu. Wysokie stężenie cholesterolu jest czynnikiem ryzyka rozwoju choroby wieńcowej serca.
Referencje:
¹ Kozłowska-Wojciechowska M., Cybulska B., Narkiewicz K. et al. Stanole roślinne – niedoceniany element diety w profilaktyce i terapii chorób układu krążenia na tle miażdżycy. Online: https://core.ac.uk/download/pdf/268452868.pdf. Dostęp: 21.03.2023.
² Czynniki powodujące wzrost poziomu cholesterolu. Online: https://benecol.pl/zdrowe-porady/czynniki-powodujace-wzrost-poziomu-cholesterolu/#5303a930. Dostęp: 21.03.2023.
³ Assadi S.N. What are the effects of psychological stress and physical work on blood lipid profiles? Online: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5419930. Dostęp: 21.03.2023.
⁴ Wolnicka K. Nowe zalecenia WHO dotyczące aktywności fizycznej. Online: https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/. Dostęp: 21.03.2023.
⁵ European Food Safety Authority. „Blood cholesterol reduction health claims on phytosterols can now be judged against EFSA new scientific advice. Online: https://www.efsa.europa.eu/en/press/news/blood-cholesterol-reduction-health-claims-phytosterols-can. Dostęp: 21.03.2023.
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.